Yoga Midi 2012 Stage Schedules

From Music-China Wiki

Jump to: navigation, search

All stage schedules of the Yoga Midi Festival 2012

Yoga Midi 2012 Stage Schedule.jpg


Contents

Stage Schedules

唐舞台 TANG STAGE

23rd Aug (Thu) 24th Aug (Fri) 25th Aug (Sat) 26th Aug (Sun)
13:30-14:00
合法武装
("I want play on Midi" 3rd winner)

14:20-14:50
Red Robe 大红袍

15:10-15:40
王威与乐队

16:00-16:40
R.W.F 瑞王坟

17:10-17:50
Escape Plan 逃跑计划

18:20-19:00
LR 左右

19:30-20:10
Fall Insects 秋天的虫子

20:40-21:20
Hanggai 杭盖

21:50-22:30
Miserable Faith 痛仰

13:30-14:00
华丽外套
("I want play on Midi" 2nd winner)

14:20-14:50
The Reason

15:10-15:40
MiSanDao 蜜三刀

16:00-16:40
Heaven 天堂

17:10-17:50
Naty (Korea)

18:20-19:00
Muma & Third Party 木玛 & Third Party

19:30-20:10
Sick Pupa 病蛹

20:40-21:20
Loudness (Japan)

21:50-22:30
Second Hand Rose 二手玫瑰

14:20-14:50
冒失鬼
("I want play on Midi" 1st winner)

15:10-15:40
Twinkle Star 闪星

16:00-16:40
The Samans 萨满

17:10-17:50
赵卫指行者

18:20-19:00
Boxing (Taiwan) 拳乐团(中国台湾)

19:30-20:10
Yaksa 夜叉

20:40-21:20
Wang Yong & Toxid Lotus Body 王勇毒莲体

21:50-22:30
Cui Jian 崔健

13:30-14:00
The Power Powder 大粉

14:20-14:50
Wings of Eternity 永恒之翼

15:10-15:40
Daylight (Spain)

16:00-16:40
SMZB 生命之饼

17:10-17:50
Elliot the Bull (Australia)

18:20-19:00
Tomahawk 战斧

19:30-20:10
Hao Yun 郝云

20:40-21:20
Suffocated 窒息

21:50-22:30
Confucius Says & Qiu Ye 子曰秋野

花溪舞台 HUAXI STAGE

23rd Aug (Thu) 24th Aug (Fri) 25th Aug (Sat) 26th Aug (Sun)
13:00-13:20
头痛粉

13:35-13:55
吆拐吗子

14:15-14:40
秘密行动

15:00-15:30
空想家

15:50-16:30
王梵瑞

16:50-17:30
Nanwu 南无

17:50-18:30
Frida Andersson (Fin)

18:50-19:30
Cloth 布衣

19:50-20:30
Chuanzi 川子

21:00-21:40
Twisted Machine 扭曲机器

13:00-13:20
衣湿


14:15-14:40
杨嘉松

15:00-15:30
Zhong Lifeng 钟立风

15:50-16:30
Ma Tiao 马条

16:50-17:30
Slap 耳光

17:50-18:30
The Swamp 沼泽

18:50-19:30
Jeff Lang (Australia)

19:50-20:30
Sound Fragment 声音碎片

21:00-21:40
Long Shen Dao 龙神道

13:00-13:30
刘川&有理取闹

13:50-14:20
Shut Up! Shut Down!

14:40-15:10
糖衣娃娃

15:30-16:00
冬子

16:20-17:00
Daniel Hart (USA)

17:30-18:10
Finger Family 指人儿

18:40-19:20
Zuo Bin 左斌乐队

19:50-20:30
Nova Heart

21:00-21:40
Brain Failure 脑浊

13:00-13:20
某些人

13:35-13:55
方涛与叶盛

14:15-14:40
Dark Cosmos 黑宇

15:00-15:30
小N与乐队

15:50-16:30
Four Get Me A Nots (Japan)

16:50-17:30
Black Head 黑撒

17:50-18:30
Zhao Muyang 赵牧阳

18:50-19:30
Shanren 山人

19:50-20:30
Iron Kite 铁风筝

21:00-21:40
Subs

元舞台元(电音)舞台 YUAN ELECTRONIC STAGE

(电音厂牌“佛脚”制作 produced by electronic music label Buddha’s Feet)


23rd Aug (Thu) 24th Aug (Fri) 25th Aug (Sat) 26th Aug (Sun)
13:30-14:50
L-J

14:50-16:10
Weili

16:10-17:30
YoMoFo

17:30-19:00
Doggy

19:00-20:30
Jackie

20:30-22:00
Weng Weng

13:30-14:50
Maxi

14:50-16:10
Harry Ho

16:10-17:30
Siku

17:30-19:00
Shen Yue

19:00-20:30
Eric Lee

20:30-22:00
Elvis. T

13:30-14:50
So We

14:50-16:10
Zhi

16:10-17:30
Lin Feng

17:30-19:00
R3

19:00-20:30
Yang Qing

20:30-22:00
Pancake Lee

13:30-14:50
NiChiFanLeMei

14:50-16:10
P. Feng

16:10-17:30
Conrank

17:30-19:00
Tnem

19:00-20:30
Mickey Zhang

20:30-22:00
Oshi


Read more about the bands...